Apie Quenya pamokas

Judėjimas už elfų lingvistines ir kitokias teises. Vyksta Quenyos ir Sindarin pamokos.
Jei norite rašyti šiame skyriuje, užsirašykite į vartotojų grupę "Elfų partija".
Žinutė
Autorius
Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

Apie Quenya pamokas

#1 Standartinė Elfhild » 31 Kov 2004, 21:23

Apie pamokas

Mūsų forume vykstančios pamokos sudarytos pagal Ardalambiono pamokas (http://www.ardalambion.com), tačiau nėra tiesiog jų santrauka. Pridėjau kai ką naujo, išmečiau nereikalingus dalykus (tokius, kaip išsamus tarimo paaiškinimas - jis lietuviams nebūtinas), šį bei tą paėmiau ir iš neseniai atsiradusio kito kvenjos kurso.

Taip pat noriu pastebėti, kad aš nesu kvenjos specialistė ir forume apskritai negyvena nei vienas Helgė Fauskangeris. Pamokose stengiuosi pateikti kuo kokybiškesnę kvenją, bet vis tik norintiems kvenją pažinti kuo rimčiau ir apžvelgti visus jos niuansus rekomenduoju patiems kibti į tikrai informatyvų (ir pakankamai mokslinį) Ardalambiono kursą.

Mokymosi eiga

Kai išspausdinama nauja pamoka, mokiniai perskaitykite ją, o su teorija susijusius klausimus (jei jų yra) užduokite toje pačioje gijoje. Tada kibkite į pratimus – namų darbus (klausimus vėlgi užduokite pamokos gijoje). Juos atlikę, siųskite mano profilyje nurodytu elektroniniu paštu (kaip prikabintą word'o bylą). Klaidas išspausdinsiu pamokos gijoje ir jūs viešai jas taisysit (t.y. mokomės iš savo klaidų!). Ištaisę klaidas, galite pereiti prie kitos pamokos.
Kai klaidų nedaug ir jos nerimtos (ypač žemesnėse pamokose), neretai aš pati jas ištaisysiu ir tik pakomentuosiu. Kai jos rimtesnės, paliksiu jas raudonas, šalia [galbūt] parašysiu komentarą ir ištaisyti turėsit patys.

Norintiems pradėti mokytis

Nors pamokos prasidėjo gana seniai, užsirašyti į pamokas gali bet kas ir bet kada ir arba mokytis savo tempu, arba pasivyti kitus kvenjistus (pagrindinę grupę).
Jei nori pradėti mokytis kvenjos:
1. Gali pranešti, o gali ir nepranešti apie savo pasiryžimą šitoje gijoje arba man AŽ.
2.a) Kibk į pirmą pamoką, klausk gijoje/AŽ, jei kas nors neaišku, ir padaryk jos namų darbus. Atsiųsk man emailu ir lauk rezultatų.
2.b) Kibk į pirmą, antrą, trečią ir kiek tik nori pamokų, kol teorija nepasidarys sudėtingesnė ir painesnė, klausti, kas neaišku. Padaryk tų kelių pirmų pamokų namų darbus ir visus vienu ypu siųsk man. Dažniausiai naujokai šitaip atsiunčia 5 pamokų užduotis, bet čia kiekvienam spręsti - siuntimas man yra pasitikrinimas, kaip sekasi mokytis, todėl kai tik atsiranda sunkesnės teorijos, siūlyčiau ir tikrintis ;)
3. Šitokių pavienių mokinių namų darbų klaidas anksčiau irgi dėdavau į tų pamokų gijas ir ten reikėdavo jas taisyti, bet dabar dažniausiai siunčiu klaidas emailu arba AŽ, ypač jei tai 1-5 pamokos. Vėlesnių pamokų taisymai vis tik turbūt vyks gijoje, ypač jei klaidos tokios, iš kurių galėtų pasimokyti ir kiti (tiems, kurie pradėjo mokytis vėliau, rekomenduoju žvilgtelėti į kitų klaidas ir pasižiūrėti aiškinimus - gali būti naudinga). Vienaip ar kitaip, sulaukus savo klaidų reikėtų jas ištaisyti, o tada judėti toliau.

Namų darbų tvarka

Būtų neblogai, jei namų darbai būtų bent minimaliai tvarkingi - taip man bus daug lengviau tikrinti ir mažesnė tikimybė, kad ką nors pražiopsosiu (kas yra visai įmanoma).
~ Geriausia, kad pratimus siųstumėt e-mailu (tuo, kuris nurodytas mano profilyje, bet ne hotmailu) prikabintoje word'o byloje - šitaip ne tik galėsite naudotis word'o patogumais (numeravimas, spalvos, šriftai ir visa kita), bet ir nepradings specifinės raidės (á, ú, í...), kaip kartais atsitinka AŽ.
~ Minėtas specifines raides namų darbuose naudoti reikia, nes kitaip gali atsirasti tokių dviprasmybių kaip lietuviški "kąsti" ir "kasti" ;) Raidės 'ë' vartoti nebūtina, galima rašyti tiesiog 'e' - žodžio prasmė nuo to tikrai nepasikeis (žr. 1-ą pamoką).
~ Būtų gerai, jei atlikdami vertimo užduotis kvenja->lietuvių arba lietuvių->kvenja ne tik parašytumėte savo vertimą, bet ir paliktumėte originalų variantą. Tokiu atveju dar reiktų atskirti užduoties tekstą nuo savo teksto pastorinant arba pakreipiant vieną iš jų. Taip daug lengviau tikrinti. Pavyzdžiui, verčiat antrą pratimo sakinį:
2. Kvenjiškas tekstas - vertimas į lietuvių

Nusiuntę namų darbus, būkite kantrūs. Kartais aš išvykusi, kartais užsiėmusi. O kartais elektroniniai laiškai pasimeta, todėl neblogai pranešti AŽ, kad išsiuntėt.

Ačiū :)

Kaip rašyti specifines raides

Elfai, aišku, lotyniškais rašmenimis nerašinėjo, bet mes tengvomis forumo gražinti irgi nesiruošiame. Susiduriame su klaviatūroje nesančiomis raidėmis á, ó, í, ú, é ir ë. Jas ištraukti galima iš Start -> Programs -> Accessories -> System tools -> Character map. Patogiau po ranka turėti jų kodus, kuriuos irgi galit rasti Character map:
á - Alt+0225
ó - Alt+0243
í - Alt+0237
ú - Alt+0250
é - Alt+0233
ë - Alt+0235
Bet dirbant su word'u (pvz. darant namų darbus) patogiausia yra nusistatyti patogias klavišų kombinacijas kiekvienai raidei. Tai galima padaryti čia: Insert -> Symbol, pažymi reikiamą raidę ir -> Shorcut key.

Gijos

Pirmos kelios pamokos užėmė po dvi gijas - viena teorijai ir viena žodynui bei namų darbams. Toliau kiekvienai pamokai tenka viena gija.

1-a pamoka - teorija
1-a pamoka - namų darbai
2-a pamoka - teorija
2-a pamoka - namų darbai
3-ia pamoka - teorija
3-ia pamoka - namų darbai
4-a pamoka - teorija
4-a pamoka - namų darbai
5-a pamoka - teorija
5-a pamoka - namų darbai
6-a pamoka
7-a pamoka
8-a pamoka
9-a pamoka
10-a pamoka
11-a pamoka
12-a pamoka
13-a pamoka

Kvenjistų sąrašas
(neoficialūs mokiniai irgi įtraukti 8) Jeigu kažką praleidau, rėkit šaukit. Sąrašas reikalingas tam, kad matytųsi reali situacija. Jeigu mokinys dingsta ir kurį laiką jo nesimato, iš sąrašo ištrinsiu, bet sugrįžti ir pratęsti mokslus, aišku, galima bet kada)

Laiqualasse (13)
Ellorion (13)
Maja (11, ak.a.)
Linkis (11-12)
Gilthoniel (11?)
pusinuke (11?)
Warrior Elf (9)
Folkas (11)
Snortinge (7)
Palantira (2)
Gandalf (3)
Paskutinį kartą redagavo 19 Elfhild. Iš viso redaguota 16 kartus.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Aiquen
Ardos bamba
PranešimaiCOLON 4087
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 17:35

#2 Standartinė Aiquen » 09 Bal 2004, 15:29

E... Įrašyk ir mane, namų darbus jau padariau, tuoj atsiųsiu :)
Kind of makes you go crazy, you know. Whacko. Really out there, CUCKOO! You bring any apples?

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#3 Standartinė Elfhild » 14 Bal 2004, 18:02

Geras kvenjos-anglų žodynėlis pradedantiesiems: http://www.uib.no/People/hnohf/vocab.htm. Patogiai pagal sritis suskirstyti žodžiai.
Taip pat naudinga: http://www.uib.no/People/hnohf/wordlists.htm.
Ardalambiono pamokų žodynas yra čia (anglų-kvenjos ir atvirkščiai).
Internete galima rasti dar daug įvairių žodynų, bet ne visais galima pasitikėti.
Hrrrr

pusinuke
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 88
UžsiregistravoCOLON 27 Kov 2004, 20:30
MiestasCOLON Kaunas
CONTACTCOLON

#4 Standartinė pusinuke » 17 Bal 2004, 19:58

Gali ir mane įrašyt :) please

Vartotojo avataras
Warrior elf
Mūvėjo Žiedą
PranešimaiCOLON 481
UžsiregistravoCOLON 02 Bir 2004, 20:45
MiestasCOLON Havens...
CONTACTCOLON

#5 Standartinė Warrior elf » 22 Bir 2004, 14:36

Įrašykit ir mane prašau nors namų darbus jau atsiunčiau :oops:
Life is better lived together.

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#6 Standartinė Elfhild » 22 Bir 2004, 14:43

Įrašiau :)

O dabar dėmesio. Nuo šiol visus namų darbus ir visa kita, kas susiję su kvenjos pamokom, siųskit Starlin. Manęs čia vasarą nebebus nė kvapo.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Nenya
Girdėjo apie Žiedą
PranešimaiCOLON 23
UžsiregistravoCOLON 21 Geg 2004, 11:41
MiestasCOLON Ssssosssstinee

#7 Standartinė Nenya » 22 Bir 2004, 20:28

a as ir, bet as irgi visa sia vasara isvaziuoju. tai as tas pamokas atsispausdinau:) ir as pasimokysiu(pabandysiu) ir tada kai grisiu, gal spesiu toliau mokytis...:)

Elorion

#8 Standartinė Elorion » 03 Rgs 2004, 13:28

labadiena su vištiena... :)

aš norečiau mokintis kvenjos kalbą... tas 6 pamokas lyg jau ir moku, per vasara pasivijau ir su visais mokinsiuos... tai va...

mane įrašykit...

o man dabar gal visus namų darbus atsiust ar pakaks tik 6-os pamokos?

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#9 Standartinė Elfhild » 03 Rgs 2004, 14:16

Suilad, Elorion :) malonu, kad mokysies. Jei tikrai moki, visų nd siųsti nebūtina (nebent nori pasitikrinti), užteks 6-os.
Hrrrr

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#10 Standartinė Elfhild » 10 Rgs 2004, 18:29

Na gerai, reikia apsitvarkyti ir pažiūrėti, kas čia dedasi, nes turbūt ne man vienai neaišku. jei ką ne taip parašiau, rėkit, pataisysiu:

Gilthoniel - 6-oje pamokoje (atsiuntė)
Laiqualasse - 6-oje (atsiuntė)
Serme - 5-oje (neatsiuntė)
Woodberry - 6-oje (neatsiuntė)
Maja - 6-oje (atsiuntė)
Pusinuke - 6-oje (neatsiuntė)
Nenya - užsirašė, bet nerodo gyvybės ženklų. Rugsėjo gale iš sąrašo ištrinsiu.
Warrior Elf - 6-oje (žada pirmadienį-antradienį)
Ellorion - 6-oje (atsiuntė)
Linkis - 6-oje (žada atsiųsti kitą savaitę)

Taigi be Sermės visi yra 6-oje pamokoje. Iš jų nd jau atsiuntę 3. Iš neatsiuntusių gyvybės ženklus rodo Linkis ir dar, rodos, gilthoniel prieš porą savaičių rodė ;)
Aš dar skolinga Ellorion ir Linkei namų darbų taisymus (bus šį savaitgalį). Ellorion seniai ištaisiau, bet nepamenu, ar nusiunčiau. Todėl bet kokiu atveju išspausdinsiu atitinkamose gijose kartu su Linkiu, galėsit drauge taisytis.
Visiems išsiunčiau priminimus apie nd, neišsigąskit, nespaudžiu, čia tik šiaip in case visiškai pamiršot. pati dabar užsikasus darbais ir laiko niekam neturiu 8-[

Išvada: reikia tikėtis, kad sąraše surašyti elfai dar gyvi :D

P.S. įveikusiems 6-ą pamoką toliau žadu lengvesnius nd ;)
Paskutinį kartą redagavo 1 Elfhild. Iš viso redaguota 11 kartus.
Hrrrr

gilthoniel
Mūvėjo Žiedą
PranešimaiCOLON 328
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 18:12
MiestasCOLON Kaunas
CONTACTCOLON

#11 Standartinė gilthoniel » 10 Rgs 2004, 23:18

Tikiuosi, įveikti šeštą pamoką nereiškia padaryti mažiau vienos klaidos viename sakinyje? :)
"Aš esu lietuvis kaukas didžiausiame New York'o viešbutyje" - A.Š.

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#12 Standartinė Elfhild » 11 Rgs 2004, 15:38

Ne, turėjau omenyje (kas tas omuo?), kad apskritai 7-os pamokos nd bus lengvesni (ir principas kitoks, nebe išvirsti į vieną ar kitą kalbą) visiems, kas 6-ą padarys (nes kol kas ne visi daro).
va :)
Hrrrr

Vartotojo avataras
Le seigneur des anneaux
Girdėjo apie Žiedą
PranešimaiCOLON 23
UžsiregistravoCOLON 05 Bir 2005, 20:33
MiestasCOLON Ūkanotieji kalnai

#13 Standartinė Le seigneur des anneaux » 06 Bir 2005, 14:28

Labas. Aš esu naujas jūsų bendrapartietis. Norėjau paklaust ar tą Kvenya, čia privalu mokytis, paskui ar sunki, ir ar čia ta kur ŽV elfai šneka, ir ar galiu užsirašyti į kursus (tik kad man per sunku nebūtų, ir daug laiko neužimtų, nes esu žiauriai didelis tinginys :oops: )
One ring to rule them all
One ring to find them
One ring to bring them all
And in the darkness bind them.

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#14 Standartinė Elfhild » 06 Bir 2005, 14:49

Sveikas. Žinoma, kad mokytis neprivalu, bet jeigu tik nori - labai prašom ;) Ar kalba sunki, tai čia gana sudėtinga pasakyti. Manau, kad apskritai linkusiems į kalbas quenya irgi neturėtų būti labai sunki, kitiems ji gal painesnė. Nuo žmogaus priklauso. Mokymąsi šiek tiek apsunkina tai, kad kalba nebaigta, tai kartais ir nežinai, kaip kalbėt...
Jei kalbi apie ŽV knygą, tai ir taip, ir ne. Kvenjos ten yra nemažai, bet daug kur yra Sindarin. Kvenjiškai yra Frodo pasisveikinimas FotRe, Namarie ir keletas trumpesniu fraziu. Jei kalbi apie filmą, tai Arwen su Aragornu tik sindiškai šneka, o kvenja filmuose panaudota vienintelį kartą - Sarumano užkeikime Karadrasui. Va taip :)
Pirmos pamokos daug laiko neturėtų užimt, su tolesnėm jau reikia padirbti, bet tau spręsti, ar turėsi laiko, netingėsi ir pan. Pažiūrinėk pamokas ir pagalvok.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Aleksandra
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 129
UžsiregistravoCOLON 29 Bal 2005, 17:50
MiestasCOLON Fletas didžiuliame Lotlorieno melirne

#15 Standartinė Aleksandra » 06 Bir 2005, 18:14

Ei ei ei.Mane lyg ir Starlin kažkokia dieną įrašius buvo.Aš pradėsiu nuo kito antradienio,gerai?Nes man tik tada atostogoas prasidės,kad galėčiau žmoniškai mokytis :mrgreen: Tik aš nežinau,kaip pradėti reikės.

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#16 Standartinė Elfhild » 06 Bir 2005, 18:22

Gerai. Pradėk šitaip - susirask pirmos pamokos giją, perskaityk, padaryk pratimus, atsiųsk man. Arba, jei tau pasirodys lengva, gali pvz. pirmas kelias pamokas vienu ypu išmokti ir visų namų darbus kartu susiųst.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Aleksandra
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 129
UžsiregistravoCOLON 29 Bal 2005, 17:50
MiestasCOLON Fletas didžiuliame Lotlorieno melirne

#17 Standartinė Aleksandra » 06 Bir 2005, 18:27

Gerai,ačiū.

Vartotojo avataras
Le seigneur des anneaux
Girdėjo apie Žiedą
PranešimaiCOLON 23
UžsiregistravoCOLON 05 Bir 2005, 20:33
MiestasCOLON Ūkanotieji kalnai

#18 Standartinė Le seigneur des anneaux » 06 Bir 2005, 18:40

Dar vienas iškilo klausimas. Čia šita kalba ar ji yra kurta vien tik prof. Tolkieno, ar dar kas nors prisidėjęs, nu ta prasme ar čia originalas, o ne fantastų prigalvojimas virš Tolkieno, supranti jei jau mokyčiau tai norėčiau tikros.

Ir da klausimas: ar sindų kalba panaši į Quenya, ir ar jos mokotės?
O iš kur imat medžiagą pamokoms? Iš Tolkieno knygų, ar kaip?
P.S. Atsiprašau, kad tiek daug klausimų kyla.

3D :!: Negalima rašyt žinučių vienos po kitos, reik keist seną.
One ring to rule them all
One ring to find them
One ring to bring them all
And in the darkness bind them.

Vartotojo avataras
Laiqualasse
Melkoras Morgotas Metraštininkas
PranešimaiCOLON 8383
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 18:22
MiestasCOLON negyvenu, tai žalingas įprotis
CONTACTCOLON

#19 Standartinė Laiqualasse » 06 Bir 2005, 19:46

Kvenja, kurios mes mokomės, sukurta vien JRRT. Tačiau jis nepaliko konkrečių gramatikos konspektų ar vadovėlių, taigi tą darbą (būtent surinkimo ir konspektavimo) atliko kiti mokslininkai - H.K.Fauskanger ir kiti.
Sindų kalba į kvenją beveik visiškai nepanaši. Skiriasi kone patys pagrindiniai principai, taip pat ir skambesys. Sindiškai kol kas nesimokome, bet gal pradėsime.
And the strings crescendo like the sunrise in the sky
The percussion section thunders like the storm clouds in their wonder up on high
The brass is roaring like the mighty ocean’s tide
Creation is music, and music is creation

Nai i cala Eruo siluva tielyasse...

Vartotojo avataras
Starlin
preciousss
PranešimaiCOLON 7148
UžsiregistravoCOLON 28 Vas 2004, 12:48
MiestasCOLON London
CONTACTCOLON

#20 Standartinė Starlin » 08 Bir 2005, 18:35

Dėl kvenjos "autentiškumo": mes remiamės Fauskangerio kursu, taip pat, kiek žinau, Elfhild turi ir naudoja ir Renko kursą (žr. www.elvish.org/gwaith). Tačiau Fauskangerio ir Renko požiūriai šiek tiek skiriasi. Aš Renko skaičiau tik sindų k. kursą, jis labai linkęs rekonstruoti ir taip padaryti kalbą tinkamą kalbėti. Helge prielaidas ir rekonstrukcijas daro labai atsargiai, todėl jo kalbos sistema su daugiau "skylių". Tačiau nė vienas neprigalvoja nieko visiškai "iš oro", taip sakant.

Beje, juk turi "Žiedų valdovą"? Atsiversk trečią knygą, ten yra priedai. Man regis, lietuviškam vertime tos vietos, kur kalbama apie Tolkino kalbas, pasigailėjo... Ten paaiškinta trumpai apie kvenją. Fonetiškai ir morfologiškai sindų kalba gerokai skiriasi nuo kvenjos (nors jos labai giminingos, tą giminingumą galima plika akim lengvai pastebėti). Sindų kalba sunkesnė. Gal ir mokysimės, jeigu aš ką nors parašysiu ;)

BUTTON_POST_REPLY