Q11 - alatyvas, abliatyvas, negalininkiniai veiksmaž. su -ya

Judėjimas už elfų lingvistines ir kitokias teises. Vyksta Quenyos ir Sindarin pamokos.
Jei norite rašyti šiame skyriuje, užsirašykite į vartotojų grupę "Elfų partija".
Žinutė
Autorius
Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

Q11 - alatyvas, abliatyvas, negalininkiniai veiksmaž. su -ya

#1 Standartinė Elfhild » 29 Sau 2005, 19:40

VIENUOLIKTA PAMOKA
Alatyvas ir abliatyvas, negalininkiniai veiksmažodžiai su –ya

Alatyvas

Į kur? Kurlink?

Alatyvas (pavadinimo nebūtina atsiminti!) sudaromas prie daiktavardžio vienaskaitos vardininko pridedant galūnę:
~ Vienaskaitoje –nna (cirya + -nna --> ciryanna “į laivą”);
~ Daugiskaitoje tiesiog –nnar (cirya + -nnar --> ciryannar “į laivus”);
~ Dviskaitoje –nta (cirya + -nta --> ciryanta “į du laivus”).
Kaip ir kituose linksniuose, nelabai aišku, kaip elgtis su daiktavardžiais, kurie dviskaitą sudaro su galūne –u. Manoma, kad tuomet prie pačios dviskaitos formos reiktų pridėti –nna (alda -> aldu -> aldunna “link dviejų medžių”).
Pridedant šias galūnes prie daiktavardžio, kuris baigiasi priebalsiu, vienaskaitoje reikia įterpti -e- (Endor -> Endorenna “į Viduržemę”), o daugiskaitoje -i- (mindon -> mindoninnar “į bokštus”). Kartais galinis priebalsis, ypač jei tai –n, gali (bet nebūtinai – čia kaip labiau patinka) tiesiog susilieti su galūne –nna(r) ir išeis elen -> elenna, mindon -> mindonnar.
Alatyvas vartojamas nurodant, kurlink kažkas juda (lelyuvan i ciryanna “eisiu į laivą / link laivo”, Columbus lendë Americanna ;) ). Tačiau veiksnys nebūtinai turi fiziškai judėti. Pavyzdžiui, nūmenorėnų uostas vakariniame salos krante vadinosi Eldanna “elfo link” (Elda + -nna), nes Nūmenorės atžvilgiu buvo nukreiptas į elfų gyvenamas teritorijas.

Abliatyvas
Iš kur?

Abliatyvas nurodo priešingą veiksmo kryptį negu alatyvas – iš kur kažkas ateina, atvyksta. Sudaromas pridedant galūnę prie daiktavardžio vienaskaitos vardininko:
~ Vienaskaitoje –llo (tulin i ciryallo “ateinu iš laivo”);
~ Daugiskaitoje –llon (tulin i ciryallon “ateinu iš laivų”);
~ Dviskaitoje –lto (tulin i ciryalto “ateinu iš dviejų laivų”).
Vėlgi, neaišku dėl dviskaitos su –u, bet paprastai elgiamasi kaip ir su alatyvu: alda -> aldu -> aldullo “iš dviejų medžių” (arba geriau “nuo dviejų medžių”, nes iš medžio niekaip neišeisi…)
Jei daiktavardis baigiasi priebalsiu, vienaskaitoje įterpiame –e-, o daugiskaitoje –i-, kaip ir alatyve (Endor -> Endorello “iš Viduržemės”, mindon -> mindonillon). Jei baigiasi –l arba -n, ši gali susilieti su galūne: Menel -> Menello. Toks susiliejimas tiek alatyve, tiek abliatyve ypač būdingas pasaulio šalims, kurių visos baigiasi –n: Formenna ir Formello (Formen “šiaurė”), Rómenna ir Rómello (Rómen “rytai”) ir t.t.

Naudingos frazės ir kitos reikšmės:

~ Telmello talmanna pažod. “nuo gobtuvo iki pamatų” (telmë “kapišonas, gobtuvas”, talma “pamatas, pagrindas, šaknis”), tačiau galima perfrazuoti kaip “nuo viršaus iki apačios” arba “nuo galvos iki kojų”, o galbūt net “nuo A iki Z”.

~ Abliatyvas tinka pasakyti, iš kur kilęs asmuo: Itarildë Ondolindello “Idrilė iš Gondolino” (Gondolinas kvenjiškai yra Ondolindë).

~ Alatyvas kartais reiškia ne “į” ar “link”, o “ant”, pavyzdžiui, kaip žinomame Frodo pasisveikinime, tačiau ne statiška reikšme (t.y. negali būti vartojamas situacijoje, kai kažkoks daiktas guli pvz. ant stalo): elen síla tielyanna “žvaigždė šviečia ant tavo kelio” (galima įsivaizduoti, kaip spinduliai krenta link kelio).

~ –nna ir –llo gali reikšti:
a) judėjimą link kažko ir nuo kažko;
b) judėjimą kažkur arba į kažkur. Pvz., atkeliavimas iš kitos šalies (-llo) - keleivis pradėjo savo kelionę toje šalyje ir iškeliavo iš jos vidaus; arba atvykimas į šalį ar kraštą, ne šiaip ėjimas link jos (-nna).
Vis tik tokios sustiprintos punkto b) alatyvo ir abliatyvo reikšmės labiau vartotinos bendresniais ir abstraktesniais atvejais. Konkretesniu ir smulkesniu atveju, tokiu, kur svarbus skirtumas tarp “einu į namą” ir “einu link namo”, alatyvą/abliatyvą geriau vartoti tik reikšmėmis “link/nuo” (a), o norint pasakyti, kad “aš einu į namo vidų”, geriau vartoti prielinksnį mir. Plg.:
lelyan i coanna “einu link namo”
lelyan mir i coa “einu į namą (į vidų)”
Tačiau, žinoma, jei tai yra situacija, kur skirtumas tarp “į/iš” ir “link/nuo” nėra sureikšminamas, o ypač poezijoje, kur reikia rimuoti, galima rinktis pagal skonį.

~ Norint sustiprinti abliatyvą –llo ir pabrėžti, kad kažkas atkeliauja kažkur, t.y. iš vidaus, iš tos teritorijos, galima vartoti prielinksnį et. Jis yra žinomoje Elendilio frazėje, kai šis atkeliavo į Viduržemę: Et Eärello Endorenna utúlien “iš Didžiosios Jūros į Viduržemę atėjau (=atkeliavau)”. Jeigu čia nebūtų prielinksnio et, Elendilio klausytojai galėtų pagalvoti, kad jis atkeliavo nuo jūros, nuo pakrantės, ir taip jo žygdarbis įveikiant jūrą liktų nepagerbtas ;)

Negalininkinių veiksmažodžių, kurie baigiasi –ya, būtasis laikas

Galininkinis veiksmažodis – tai toks, kuris reikalauja papildinio, atsakančio į klausimą “ką?”. Pvz. žodis “rišti” reikalauja tokio papildinio: “rišti mazgą”. Negalininkinis veiksmažodis, atvirkščiai, papildinio turėti negali. Pvz., “kristi”. Daiktas gali kristi, tačiau jis negali kristi kažko kito (sakytume “mesti”). Yra ir veiksmažodžių, kurie gali būti galininkiniai ir negalininkiniai skirtingose situacijose.
O štai ir taisyklė:

Jei negalininkinis veiksmažodis baigiasi galūne –ya, būtajame laike ši galūnė nukris.

Pavyzdžiui, ranya- “nukrypti, paklysti” būtasis laikas bus rannë (ran- + -në).
Tokių veiksmažodžių yra nemažai: hwinya- “suktis, sūkuriuoti”, mirilya- “blizgėti, spindėti”, súya- “kvėpuoti” ir kt.
Atkreipkite dėmesį į žodį ulya- “pilti; lietis”. Kvenjoje jis gali būti tiek galininkinis, tiek negalininkinis pagal situaciją. Jeigu jis vartojamas tokioje situacijoje, kaip “pilti sultis į puodelį”, būtasis laikas bus ulyanë, o jeigu “upė liejosi į tarpeklį”, būtajame laike bus ullë.
Kai kurie negalininkiniai veiksmažodžiai su galūne –ya būtajame laike dar labiau pakinta, ne tik numeta šią galūnę, pvz. jau išmoktas lelya- --> lendë. Tokiais atvejais pokytis nurodomas žodyne.
Paskutinį kartą redagavo 1 Elfhild. Iš viso redaguota 14 kartus.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#2 Standartinė Ellorion » 30 Sau 2005, 22:02

be namų darbų? :roll:
Paveikslėlis
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

Maja
Tamsioji Magistrė
PranešimaiCOLON 1154
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 19:20
MiestasCOLON Musdaubė
CONTACTCOLON

#3 Standartinė Maja » 30 Sau 2005, 23:23

Iš kur tiek optimizmo? Įtariu ND bus vėliau... O aš dar anos pamokos neištaisiau - :oops: ...
:)

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#4 Standartinė Elfhild » 31 Sau 2005, 00:31

Na, galiu nudžiuginti - tokių namų darbų, kaip paprastai, tikrai nebus :mrgreen:
Kadangi šita pamoka lengva (na bent man taip atrodo, pasakykit, jei jums kitaip), tai šį kartą šiek tiek pažaisim... Tai bus absoliutus eksperimentas, neįsivaizduoju, kaip suveiks.
Kol kas jūs skaitykit teoriją, o po poros dienų, kai jau galutinai viską sugalvosiu, pasakysiu, ką daryti.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#5 Standartinė Ellorion » 31 Sau 2005, 18:06

PaveikslėlisMatai Maja kaip mano optimizmas veikiaPaveikslėlis
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#6 Standartinė Elfhild » 05 Vas 2005, 20:39

Žodynas

mahta- “kautis” (ginklu)
anta- “duoti” arba kartais "suteikti", būtasis laikas ánë (gali būti ir paprastas antanë, tačiau geriau vartoti netaisyklingąją formą ánë)
suc- “gerti”
alassë “džiaugsmas, laimė”
hroa “kūnas” (plg. hrávë “mėsa”)
noa “mintis, idėja”
cala “šviesa”
mára “geras” (prasme “tinkamas, naudingas”, bet ne moraline prasme)
arwa* būdv. “turintis, valdantis”
colla “apsiaustas”
menta- “siųsti”
ruc- + abliatyvas “bijoti (kažko)” (rucin i rávillon “bijau liūtų”)
ambo “kalva”
mindon “(didelis) bokštas” (pvz. Ortankas)
Númen “Vakarai” (plg. Númenórë = Númen + nórë)
sambë “kambarys”
yondo “sūnus”
haira “tolimas”
et “iš” (vartojamas su abliatyvu – žr. teoriją)
farya- “užtekti, būti pakankamai” (negalininkinis; pvz. lempë ciryar faryar “penkių laivų užtenka”)
ulya- “pilti; lietis” (galininkinis arba negalininkinis priklausomai nuo reikšmės)
muilë “paslaptis, slaptumas”
varya- “apsaugoti”

* arwa “turintis, valdantis” (arba “su”) yra savotiškas būdvardis, kuris naudojamas panašiai, kaip ú “be”, tačiau dar gali turėti ir daugiskaitą (kaip ir visi būdvardžiai). Šis būdvardis eina po daiktavardžio (veiksnio), o daiktas, kuris yra turimas, turi būti kilmininko linksnyje. Pvz., nér arwa collo “vyras, turintis apsiaustą” arba “vyras su apsiaustu”. Arwa derinamas su daiktavardžiu, kurį apibūdina, todėl jei vyrų bus daug, bus neri arwë collo “vyrai, turintys apsiaustą”. Daugiau pvz.: Naucor arwë harmaron “dvorfai, turintys lobius”, arani arwë ohtarion “karaliai, valdantys karius”. Tokį žodžių junginį galima įtraukti į bet kokį sakinį, pvz. arani arwë ohtarion mahtaner “karaliai, valdantys karius, kovėsi”.

Pratimai

Žodžiu, darome šitaip. Iš pradžių aš jums uždavinėsiu klausimus (tiksliau užduotis), o jūs į juos atsakinėsite čia pat, gijoje. Kai mano užduočių sankaupa pasibaigs ir aš tingėsiu galvoti naujus, toliau tęsime trivia principu - atsakęs užduoda naują ir taip toliau.

Aš vienu ypu užduosiu 3 užduotis ir jas sunumeruosiu. Vieną užduotį gali atlikti tik vienas mokinys. Taigi randate užduotis, pasirenkate vieną, kurios dar niekas neatliko (nebūtina pradėti nuo 1-os, gali pirmas žmogus nors ir trečią pasiimti), ir atliekate. Kai visos trys atliktos, aš pataisau, jeigu neteisingai, ir užduodu naujas.
Pradėsim nuo lengvų:

1. Sudarykite žodžio cala vienaskaitos alatyvą ir daugiskaitos abliatyvą.
2. Sudarykite žodžio coa vienaskaitos abliatyvą ir alatyvo dviskaitą.
3. Išverskite į lietuvių kalbą: Ilyë Eldar avánier Ambarello.
Paskutinį kartą redagavo 1 Elfhild. Iš viso redaguota 5 kartus.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#7 Standartinė Ellorion » 05 Vas 2005, 20:45

aš pirmas :)
1. calanna ir calallon
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

Vartotojo avataras
Laiqualasse
Melkoras Morgotas Metraštininkas
PranešimaiCOLON 8383
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 18:22
MiestasCOLON negyvenu, tai žalingas įprotis
CONTACTCOLON

#8 Standartinė Laiqualasse » 05 Vas 2005, 21:58

3. Visi Elfai iškeliavo (išnyko) iš pasaulio.
And the strings crescendo like the sunrise in the sky
The percussion section thunders like the storm clouds in their wonder up on high
The brass is roaring like the mighty ocean’s tide
Creation is music, and music is creation

Nai i cala Eruo siluva tielyasse...

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#9 Standartinė Ellorion » 12 Vas 2005, 15:30

kažkaip žiūriu... užmigo visi... :roll: kūkūkųkųkuku
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#10 Standartinė Elfhild » 13 Vas 2005, 20:28

Žodžiu, nieko neišėjo :-k Jeigu atsirastų dar du žmonės, arba mažiausiai vienas, būtų galima tęsti...

Matyt, teks vis tik normalius namų darbus užduoti.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#11 Standartinė Ellorion » 13 Vas 2005, 20:53

EI ŽMONĖS!!!!!!
NEGI NORIT NAMŲ DARBŲ??????


:roll:
tikriausiai aš vienas nenoriu ...PaveikslėlisPaveikslėlis

:sm12:
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

pusinuke
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 88
UžsiregistravoCOLON 27 Kov 2004, 20:30
MiestasCOLON Kaunas
CONTACTCOLON

#12 Standartinė pusinuke » 14 Vas 2005, 15:03

Manau, kad ne vienas :)
3.coallo ir coannar
Mes prie Nemuno užaugę,
Mylim savo gimtą Kauną,
Nieks tikriausiai neužpyks,
Kaunas - Lietuvos širdis!

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#13 Standartinė Elfhild » 17 Vas 2005, 20:52

Na gerai, bandom krutėti toliau :) Visi atsakėte teisingai.

4. Parašyti, ką reiškia šie daiktavardžiai, tada parašyti jų vns.vardininkus:
Lassenna, mindonello, talamion, maltava, selerwa.
5. Sudaryti žodžio aran daugiskaitos vardininką, kilmininką, savybinį linksnį, alatyvą ir abliatyvą (kitaip sakant, visus linksnius, kuriuos mokėmės).
6. Išversti į lietuvių kalbą: I Naucor utúlier i orontillon; elendientë i coannar ar súcar limpë.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#14 Standartinė Ellorion » 24 Vas 2005, 20:59

vasario 24d.:

užmigo kvenjistai... :roll:

arani (dgs. V.)
aranion (dgs. K.)
aranwa (dgs. S.)
araninnar (alatyvas)
aranillon (abliatyvas)

:)


Papildymas kovo 10d.:

Paveikslėlis

patylėsiu.... :roll: |
--->................. |
---> .................|
---> ................\/
gal... ką nors darom?Paveikslėlis
nežinau kaip jūs, bet... aš nenoriu visko užmirštPaveikslėlis

p.s.Paveikslėlis
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

Vartotojo avataras
Laiqualasse
Melkoras Morgotas Metraštininkas
PranešimaiCOLON 8383
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 18:22
MiestasCOLON negyvenu, tai žalingas įprotis
CONTACTCOLON

#15 Standartinė Laiqualasse » 12 Kov 2005, 18:46

I Naucor utúlier i orontillon; elendientë i coannar ar súcar limpë.

Dvorfai atkeliavo nuo kalnų; atėjo į namą ir greitai gėrė (spraitą) :wink:
And the strings crescendo like the sunrise in the sky
The percussion section thunders like the storm clouds in their wonder up on high
The brass is roaring like the mighty ocean’s tide
Creation is music, and music is creation

Nai i cala Eruo siluva tielyasse...

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#16 Standartinė Elfhild » 27 Kov 2005, 22:40

Sry, mano kaltė, kad viskas apmiro. Ateinančiom dienom tikiuosi rasti laiko pamokom atgaivinti :oops: Tuoj aš čia viską patvarkysiu.
Hrrrr

Vartotojo avataras
Laiqualasse
Melkoras Morgotas Metraštininkas
PranešimaiCOLON 8383
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 18:22
MiestasCOLON negyvenu, tai žalingas įprotis
CONTACTCOLON

#17 Standartinė Laiqualasse » 23 Bal 2005, 20:03

DJ gerbiama mokytoja Elfhild, ar dar verta tikėtis naujų pamokų?.. :roll:
And the strings crescendo like the sunrise in the sky
The percussion section thunders like the storm clouds in their wonder up on high
The brass is roaring like the mighty ocean’s tide
Creation is music, and music is creation

Nai i cala Eruo siluva tielyasse...

Vartotojo avataras
Ellorion
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 856
UžsiregistravoCOLON 06 Rgs 2004, 16:48
MiestasCOLON Krokuva

#18 Standartinė Ellorion » 23 Bal 2005, 20:37

man irgi įdomu daros... :roll:
[size=84][b]Žengiu žingsnį ir krentu į bedugnę, nors prieš porą sekundžių ten buvo Džomolungma.[/b][/size]

Vartotojo avataras
Starlin
preciousss
PranešimaiCOLON 7148
UžsiregistravoCOLON 28 Vas 2004, 12:48
MiestasCOLON London
CONTACTCOLON

#19 Standartinė Starlin » 25 Bal 2005, 20:38

Elfhild prašė pasakyti, kad ji dabar ilsisi nuo forumo ir artimiausias dvi (ar vieną) savaites nieko nedarys. Bet nenukabinkit nosių :) Manau, bus dar kada...

O tau, Laiqua, dabar ne kvenja turi būt galvoj. Vai vai, nepasiduoda elfai auklėjimui :roll: :twisted:

Elfhild
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 1921
UžsiregistravoCOLON 01 Kov 2004, 15:55
MiestasCOLON agūp ilautriv
CONTACTCOLON

#20 Standartinė Elfhild » 07 Geg 2005, 15:28

:oops:

(atsiprašau už neinformutę. ir iš vis, apsileidau čia aš. reikia susiimti :sm12: )

TAISA: susiėmiau ir parašiau naują pamoką 8) tikiuosi, mokiniai dar neišsilakstė ;)

TAISA2: beje, Laiqua, jei neklystu, tu dar nepapildei savo žodyno dalies 11-os pamokos žodžiais...

TAISA3: (gal jau paskutinė :shock: )
Laiqualasse rašėCOLONI Naucor utúlier i orontillon; elendientë i coannar ar súcar limpë.

Dvorfai atkeliavo nuo kalnų; atėjo į namą ir greitai gėrė (spraitą) :wink:
Gerbiamas elfe, limpe reiškia ne "greitai", o "vynas". Vyną jie gėrė, vyną! O ar greitai gėrė, čia jau kitas klausimas... :)
Hrrrr

BUTTON_POST_REPLY