Tolkien Lietuva

www.tolkien.lt
Dabar yra 18 Sau 2019, 04:30

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 174 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Kaip verstumėte/lietuvintumėte The Shire? (prieš balsuodami pasiskaitykite diskusiją!)
Valsčius 0%  0%  [ 0 ]
Šyras 23%  23%  [ 19 ]
Grafystė 69%  69%  [ 56 ]
Sritis 4%  4%  [ 3 ]
Kita (paaiškinsiu apačioje) 4%  4%  [ 3 ]
Viso balsų : 81
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Rgp 2007, 13:17 
Atsijungęs
Girdėjo apie Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 24 Rgp 2007, 11:07
Pranešimai: 3
Mae Govannen.

Keletas pastebėjimų, Jums leidus.

Arthedaino karalius Argelebas II-sis suteikė savo medžioklių plotą hobitams įkurti sritį su tam tikra savivalda.

Lietuvių kalboje žodis "Valsčius", IMHO, turi per dideles archetipines asociacijas su valstiečiais ir baudžiava ir beveik neturi asociacijų su reikšme, kurią turi šiuolaikinės anglų k. "shire" - žemė, kraštas. Mano nuomone, geriausias sprendimas šiuo atveju būtų Valda.

Dėl Tijūno. Pagal mūsų neseną istoriją, Tijūnas buvo skiriamas karaliaus. Hobitai pradėjo rinkti "Thain", kai žlugo Arthedainas ir jie nebeteko karaliaus valdžios. "Thain" anglų kalboje (trumpai tariant) reiškia vietinio lygio aristokratėlį. ;) Lietuvoje pačių bajorų renkamas vietos administratorius buvo vadinamas Vaitu. Gal neblogas variantas? Nors neprasideda "T", tačiau turi panašų skambesį - Thainas - Vaitas ... ;)

Dėl Shiriff. Riff - reeve iš anglų k. šiame kontekste yra artimiausias prievaizdo sąvokai. Pavadinimas nelabai skambus... Galbūt Prievaldas būtų variantas (kaip Shire - Reeve, tik atvirkščiai ;)). Galima ir kitaip gudrauti - prievaizdas - valdytojas. "Valda" ir "valdytojas" šaknys sutampa. Jeigu neklystu (tik dabar nepamenu šaltinio) lietuvių mitologijoje egzistuoja tokia būtybė - Valdonas. Tai yra berods ežerų ir/ar upių dvasia, juos valdanti/prižiūrinti/globojanti. Pagal prasmę (o ir konstrukciją) galėtų būti visai priimtinas variantas.

Beje, ar kas nors svarstė/sprendė "Farthing" (ketvirčio, kaip administracinio "Shire" vieneto) klausimą?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Rgp 2007, 13:28 
Atsijungęs
Žiedų valdovas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 02 Kov 2004, 19:32
Pranešimai: 1883
Miestas: Vilnius
Mes ne tai kad leidžiam, mes dabar jūsų taip paprastai iš čia nepaleisim su tokiomis protingomis pastabomis! Mae govannen! Jauskites kaip namie :) .

Dėl "Farthing" - kol kas apsistota ties variantu "Ketvirtukas", be jokių istorinių užuominų. Žr. čia:
Kitų pavadinimų ir terminų sąrašas

_________________
Mergaitė Gyvatė

Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Rgp 2007, 11:04 
Atsijungęs
Lietė Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 02 Lie 2007, 22:17
Pranešimai: 113
Miestas: Pelargiras, Sirith'o ir Anduin'o santaka
geriau laiku gerai, negu po laiko geriau...
keli komentarai apie super-naujus pasiūlymus ;)

žodis "Valda" visų pirma asocijuojasi su "namų valda" ir primena kažkadaise mūsų nevykėlių lietuvintojų vykdytą bandymą žodį "failas" pakeisti žodžiu "byla". tas bandymas buvo praignoruotas specialistų (nes "byla" visų pirma asocijuojasi su biurokratija ir teismais), todėl dabartiniu metu naudojamas gana neblogas naujadaras 'rinkmena". buvo siūlomas visai neblogas IMHO variantas ValstIs.

žodis "vaitas/wojt" etimologškai nėra lietuviškas.

lietuviškos mitologijos a la Valdonas iš viso siūlyčiau nekergt prie JRRT, nes tuoj vietoj Eru bus pasiūlyta naudoti kokį Perkūną :D

_________________
gyvenimas - ne tai, ko tu nori, o tai, ką tu gali
http://www.grumlinas.lt/?cat=13 - šiek tiek Tolkinizmo


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Rgp 2007, 14:03 
Atsijungęs
Girdėjo apie Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 24 Rgp 2007, 11:07
Pranešimai: 3
grumlinas rašė:
lietuviškos mitologijos a la Valdonas iš viso siūlyčiau nekergt prie JRRT, nes tuoj vietoj Eru bus pasiūlyta naudoti kokį Perkūną :D


Laba. Prašyčiau žinovo tonu čia iš manęs nesityčiot! ;) Jeigu jau taip, tai Eru vietoje pas mumis yra Praamžimas, Parkorimas, Visagistis ar kaip jis ten. Perkūnas būtų tiesiog vienas iš Vala. Galų gale - mes ne apie tai, nes Eru versti nereikia, nes tai žodis kylantis iš elfų kalbos. Kalbame apie anglų/senosios anglų (į kurias viskas "išversta" iš Viduržemio žmonių kalbų) kalbų ypatybes. Tokiu pat būdu ir "byla-failas" yra nekoks palyginimas, nes liečia šių dienų reikalus. Mūsų nagrinėjama kalba (tiek anlgų, tiek lietuvių kalbų atveju) nesiekia žodžių atsiradusių per/po inustrailizaciją(os), nekalbant apie IST amžių. ;) Juokai, žinoma, šiaip, malonu susipažint.

Sutinku, Vaitas nieko gero. Bet Valsčiai (nuo "Valsčius"), Valsčiai (nuo Valstis ;)) ir Tijūnai tuo labiau. Pirminė asociacija - baudžiava, mokesčiai dvarui ir taip toliau. "The Shire" nieko panašaus su panašiu archetipu neaptiksi. Gal Valda irgi nelabai skambu, tačiau neturi tokių asociacijų.

Sakoma kad diskusijose gimsta tiesa, tai galima pabandyt pagalvot toliau. Sindarin kalboje Shire yra "trann". Bandžiau žiūrėti šio žodžio etimologiją Sindarin, tačiau kol kas nieko gero neiškapsčiau, žiūrėsim kaip seksis toliau. Bet kokiu atveju reikšmė yra "shire", kaip "administrative district", "division of a realm".

Iš visų iki šiol siūlytų variantų literatūrine prasme visgi senoji-geroji Grafystė yra geriausia, nors ir ne visai validi. Kodėl? Dėl savivaldos ir archaiškų/senovinių/pasakinių archetipų. Jeigu jau ieškot analogijų, ir jeigu Arnorą, Gondorą, Arthedainą ir t.t. vadinti karalystėmis, tuomet Shire galėtų būti Kunigaikštystė su Kunigu (ar kunigaikščiu) priešaky? ;) Su karalyste vėl problema. Žodis karalius kyla iš "Karolio" ir nėra lietuviškos/baltiškos kilmės. Tuomet galbūt Arnorą, Gondorą etc. vertėtų vadinti Kunigaikštystėmis or Aragorną - kunigaikščiu. Juk anglų "king" neturi nieko bendro nei su Karoliu, nei su Cezariu? Tuomet jau galime galvot apie Valsčius (nieko prieš tai per daug neturiu, bet vistiek man baudžiavos laikų Lietuva su visais lažais, tijūnais, bulvėmis ir cepelinais nekelia asociacijų su idealizuotu Shire įvaizdžiu, juoba, kad Shire visgi yra demokratija, kiek suprantu) ar kažkokią analogišką lietuvybę...

Toliau dėl Grafystės. Tolkienas kūrė Shire idealizuotos Anglijos provincijos pagrindu. Grafystė yra daugmaž tas pats, kas Kunigaikštystė tik "ne pas mus", ne pagal mūsų (lietuvių) tradicijas. Vertėjas (turbūt Andrius Tapinas??) Shire išvertė į Grafystę, nes Shire savininkai (kiek žinom iš pasakų apie Robiną Hudą turbūt ;)) buvo grafai. Tai jeigu visgi karalius - karalystė, tai kuom blogai grafas-grafystė?

Mano išvados tokios - a) galvot ir domėtis toliau; b) nenuprotėt dėl visa-ko lietuvinimo; c) visgi JRRT kūryba yra kūryba ir fantazijos vaisius - nežiūrėt į viską per daug rimtai; d) per daug neprisirišt prie kurio nors varianto. Visame šitame dalyke svarbiausia yra "to have fun".

Atleiskit, jeigu ką, už kartais galbūt beprasmius viešus pasvarstymus ir pardon, jeigu neįdomu ar kartojuosi.

EDIT:
Exon rašė:
Mes ne tai kad leidžiam, mes dabar jūsų taip paprastai iš čia nepaleisim su tokiomis protingomis pastabomis! Mae govannen! Jauskites kaip namie.

Dėl "Farthing" - kol kas apsistota ties variantu "Ketvirtukas", be jokių istorinių užuominų. Žr. čia:
Kitų pavadinimų ir terminų sąrašas


Uh oh. Editas, nes nemandagu į pasisveikinimą neatsakyt. Dėkui už malonų priėmimą! Jei bus to laiko, žvilgtelsiu į sąrašą, ir galbūt ką nors gero (ar ne tokio gero) pasiūlysiu, žodžių kalvių diskusijose padalyvausiu...

Džiaugiuosi iš esmės radęs šį pavietą internete, bus su kuom mintimis pasidalint.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Rgp 2007, 14:14 
Atsijungęs
Nazgūlė
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 23 Kov 2004, 17:16
Pranešimai: 5119
Miestas: Reality: Extended Edition
Kuklia nuomone, tijūnas tikrai labai baudžiavą primena, tad idealu būtų surasti tikrą kalbotyrininką, kurs sugalvotų kitokį tos pat kilmės žodį - kuris galėtų būti buvęs lietuviškas vedinys.

_________________
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2009, 14:53 
Atsijungęs
Lietė Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 04 Kov 2009, 12:20
Pranešimai: 226
Miestas: Gorgoroth
Šyrija tegul būna :)
O šiaip kodėl negalėtų tada būti, pvz., pavietas? Ir tikras administracinis vienetas, ir labai "hobitiškai" skamba - "po vieta".

Dar - visų neskaičiau, nepykit, jei visi minėti - visai gal tiktų vaivadija. Čia kam mot. g. reikėjo :) Nors šis žodis gal kiek per daug "administraciškai" skamba. Nors yra toks link "vai-vai-vai" (na, tokį ir nerimtumą priduoda), o kartu siejasi ir su "vaidytis", o hobitai tokie jie kartais ir nedraugiški truputį.

_________________
http://www.blackmetal.lt/ Is sex dirty? Only if it's done right. Woody Allen


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2009, 23:48 
Atsijungęs
preciousss
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 28 Vas 2004, 12:48
Pranešimai: 7148
Miestas: London
Man regis, ir pavietas, ir vaivadija buvo siūlyti. Tiesa, tos diskusijos buvo senos, prieš kokius penkerius metus (žr. santrauką), tai nebent Indraja prisimena, kodėl tas ar anas variantas neįtiko :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Spa 2009, 19:57 
Atsijungęs
Žiedo nešėjas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 01 Bir 2009, 16:24
Pranešimai: 785
Miestas: Old Forest
nežinau, man šyras yra kiek naujas terminas(nuo atėjimo į šį forumą) todėl man tiktų grafystė, nes jie juk turėjo Taną ar ne? gal ir ne grafas, bet vis tiek kažkas in charge :D


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Spa 2009, 16:46 
Atsijungęs
Melkoras Morgotas Metraštininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 23 Kov 2004, 18:22
Pranešimai: 8362
Miestas: negyvenu, tai žalingas įprotis
Problema čia tame, kad Thain ir Shire nėra etimologiškai susiję, kaip grafas ir grafystė. Shire turi sąsają su žodžiu Sheriff (> Shire-reeve), bet tai nėra valdovas, tai greičiau tvarkdarys. Čia Indraja tiksliau paaiškinti galėtų.

_________________
And the strings crescendo like the sunrise in the sky
The percussion section thunders like the storm clouds in their wonder up on high
The brass is roaring like the mighty ocean’s tide
Creation is music, and music is creation

Nai i cala Eruo siluva tielyasse...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Lap 2009, 21:53 
Atsijungęs
Dešimtmečio Pipinas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 27 Spa 2005, 23:06
Pranešimai: 1349
Oooo, Valsčiaus laukai....

_________________
What have I got in my pocket?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Lap 2009, 22:09 
Atsijungęs
Matė Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 22 Sau 2009, 18:47
Pranešimai: 53
Miestas: Valinor
Prabalsavau už grafystę. dvejojau tarp šyro ir grafystės, bet pasirinkau grafystę... kažkaip man gražiau skamba... nors iš kitos pusės šyras logiškiau būtų :oops:


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 23 Spa 2011, 19:41 
Atsijungęs
Girdėjo apie Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2011, 23:07
Pranešimai: 10
na kadangi Shire visgi yra old use grafystės pavadinimas, kodėl negalėtų būti kad ir Senoji Grafystė, čia ir aliuzija į jaukią kaimo vietovę. Visgi Shire iki šiol vadinamos kaimo grafystės centrinėje Anglijoje, o žodis senoji manau irgi atspindi JRT dvasią. :roll:


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 09 Lie 2015, 18:32 
Atsijungęs
Lietė Žiedą
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 09 Lie 2015, 17:38
Pranešimai: 163
Aš balsavau už Grafystę, nes skaitydama lietuvišką vertimą pripratau prie šito pavadinimo. Tik pirmas klausimas paskaičius buvo: o kur gi grafas? O šiaip šis pavadinimas tikrai geras, tiktai tas vienas dalykėlis IMHO kelia truputį sumaišties...

_________________
Aure entuluva


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 10 Lie 2015, 14:11 
Atsijungęs
Melkoras Morgotas Metraštininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 23 Kov 2004, 18:22
Pranešimai: 8362
Miestas: negyvenu, tai žalingas įprotis
Neatsimenu, kad dar kas būtų sakęs, jog būtent tik perskaičius pavadinimą kyla klausimas apie grafo (ne)egzistavimą. Pasirodo, ir taip būna... :)

_________________
And the strings crescendo like the sunrise in the sky
The percussion section thunders like the storm clouds in their wonder up on high
The brass is roaring like the mighty ocean’s tide
Creation is music, and music is creation

Nai i cala Eruo siluva tielyasse...


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 174 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007