Knygos pagal filmus

Laurië lantar lassi: įvairi literatūra.
BUTTON_POST_REPLY
Žinutė
Autorius
Vartotojo avataras
Starlin
preciousss
PranešimaiCOLON 7148
UžsiregistravoCOLON 28 Vas 2004, 12:48
MiestasCOLON London
CONTACTCOLON

Knygos pagal filmus

#1 Standartinė Starlin » 05 Kov 2005, 12:39

Apie tai buvo prašnekta "Knygų lentynoje", ir aš pamąsčiau, jeigu turime giją filmams pagal knygas, galima ir atvirkščiai.

Aš taip pat nelabai jų mėgstu. Paprastai tai būna filmo veiksmų atpasakojimas, o "gilesni išgyvenimai", jei tokių ir būta filme (nes dažniausiai "knygizuojami" ne patys giliausi filmai), apsiriboja kokia pastraipėle, stengiantis nenukrypti nuo filmo vaizdų. Iš tokių, regis, skaičiau tik "Žvaigždžių karus".

Bet čia iškyla kitas įdomus klausimas: dabar gyvename tokiu laiku, kad labai svarbus vizualumas ir vaizdo kultūra. Mes pripratę prie kino, televizijos, mūsų labiau išlavintas vaizdinis mąstymas (o kaip manote, kodėl informaciją geriau įsisaviname pateiktą schemomis, paveikslėliais? Čia tik mano kuklus spėjimas, bet anksčiau visokie bardai mokydavosi poemų iš klausos, o dabar esame labiau formuojami vizualinės kultūros, todėl kitaip ir priimame informaciją). Todėl susidaro įspūdis, kad neretai jeigu rašytojas nori eiti lengviausiu keliu, pasitelkia į pagalbą kiną. Man yra tas pats: kai ką nors rašau, dažnai įsivaizduoju kadrus, filmą, kaip tą dalyką matyčiau ekrane. Nesakau, kad visa kinu ir vaizdais pagrįsta literatūra yra pigi lektūra, bet tokios turbūt dauguma. (Man "klasikinis" pavyzdys - "Trifidų naktis"). Kai rašoma, aprašomi kino kadrai, kurie taip įsirėžę mūsų mintyse, kad skaitydami knygą galime tiksliai juos atkurti. O kur tada vieta fantazijai? J.K.Rowling, pavyzdžiui, tą fantaziją žadino, bet pasirodė filmai, ir automatiškai HP tapo Danieliu Radcliffu.

Na, bet mes kalbame apie atvirkščią procesą. Jeigu filmas tampa knyga, kiek galima nukrypti nuo filmo, jį interpretuoti? Ar tai nėra ekvivalentu knygos ekranizacijai, kai nuo knygos nukrypstama oi kaip labai?

Vartotojo avataras
Tomas :P
Lietė Žiedą ++
PranešimaiCOLON 303
UžsiregistravoCOLON 07 Bal 2004, 11:51
MiestasCOLON Skeletų krantas

#2 Standartinė Tomas :P » 07 Kov 2005, 11:12

Išsilavinimo spragos. Tai filmas "Trifidų naktis" pastatytas pagal knygą, o ne atvirkščiai. O šiaip tai jei net pagal knygą filmo normalaus pastatyti nesugeba ("Starship Troopers", "Battlefield Earth", "Troy"), tai apie knygas pagal filmus net kalbėti neverta. Siūlau rakinti temą.
Nekenčiu rasizmo ir elfų

Indraja
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 5119
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 17:16
MiestasCOLON Reality: Extended Edition
CONTACTCOLON

Re: Knygos pagal filmus

#3 Standartinė Indraja » 07 Kov 2005, 11:32

Starlin rašėColonMes pripratę prie kino, televizijos, mūsų labiau išlavintas vaizdinis mąstymas (o kaip manote, kodėl informaciją geriau įsisaviname pateiktą schemomis, paveikslėliais? Čia tik mano kuklus spėjimas, bet anksčiau visokie bardai mokydavosi poemų iš klausos, o dabar esame labiau formuojami vizualinės kultūros, todėl kitaip ir priimame informaciją).
Tiesą sakant, nieko šia tema neskaičiau, bet manau, kad, nors žmogus gali lavinti vaizdinį arba garsinį suvokimą ir atmintį, kažkuris iš jų būna ryškesnis dėl įgimtų ar bent labai anksti įgytų savybių. Tarkim, vaikystėj nemačiau nieko, tik "Labanakt, vaikučiai" - ne daugiau kaip 30 min. TV per dieną, o filmus kine - iš vis tik kelis. Kol nemokėjau skaityt, knygas man skaitė garsiai. O "garsinis" suvokimas labai menkas...

Knygų pagal filmus neskaičiau (SW srityje pradinį išsilavinimą įgijau jų svetainėje). Kažko iš anksto esu nusiteikusi labai skeptiškai. Yra "2001", kai nebeaišku, ar ten knyga pagal filmą, ar filmas pagal apsakymą, išsiplėtojusį į knygą, ar išplėtotas scenarijus - bet turbūt tai ir reikia vadinti "kartu sukurtais knyga ir filmu".
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG

Vartotojo avataras
Starlin
preciousss
PranešimaiCOLON 7148
UžsiregistravoCOLON 28 Vas 2004, 12:48
MiestasCOLON London
CONTACTCOLON

#4 Standartinė Starlin » 07 Kov 2005, 22:58

Tomas :P rašėColonIšsilavinimo spragos. Tai filmas "Trifidų naktis" pastatytas pagal knygą, o ne atvirkščiai.

Ne spragos, o tamstos neįsisikaitymas į mano žodžius arba mano nemokėjimas deramai paaiškinti. "Naktį" čia daviau kaip pavyzdį "kinematografiškos" literatūros, t.y. tokios, kuri remiasi kinu. Apskritai tema "Knyga pagal filmą" dviprasmė: galima suprasti tiesiogiai arba, kaip aš sakiau, 'kai rašoma lyg žiūrėtum filmą'...

Indraja: įgytos savybės čia labai svarbios, IMHO. Būtent apie tą ir kalbu - dabar didesnė dalis anksti įgijamų savybių yra būtent perprasti vaizdą, nes augama tokioje aplinkoje.

Indraja
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 5119
CONTACTCOLON

#5 Standartinė Indraja » 08 Kov 2005, 12:30

Nukryptemė, bet įdomi. Šiaip kokių "laukinių" medžiotojų aplinkoje daug svarbiau perprasti vaizdą, nei mums. (Aišku, ir girdėti reikia, bet - pirmiausia - ne kas kalbama, o kur kas šnara, krebžda). Jei pažiūrėsim į dar senesnę istoriją - beždžionėms irgi itin svarbus vaizdo suvokimas, jos netgi spalvas skiria "labiau", nei nemaža dalis kitų žinduolių, turi erdvinį dviakį regėjimą - ko daug kas neturi. Todėl manau, kad jau evoliuciškai susiklostė, jog daugumai vyraus vaizdinis suvokimas (čia tik hipotezė - neturiu jokio supratimo, kuris vyrauja dabartinėje populiacijoje, nors balsuočiau už vizualinį). "Kultūrinis" ugdymas šiais laikais tikrai smarkiai pakrypęs į vaizdinę pusę (tačiau manasis pavyzdys buvo skirtas pasakyti, kad šiuo atveju to ryškaus nukrypimo nebuvo, o gavosi vis tiek... beždžioniškai).

Atrodo, norėta pasakyti, kad rašyti "kaip filme" - vienas lengvesnių būdų ir rašytojui, ir skaitytojui? Na, "grožiškai" teko rašyt tik rpg, neretai stengiuosi, kad "matytųsi", ką sakau - bet manau, dėl žanro ypatumų :) O knygose (kukliai galiu kalbėt tik apie save) greičiausiai pagaunu ne tą "filminį" apdarą, o siužeto schemą - kas ką. Tais gerais laikais, kai prarydavau po porą knygų per dieną, nė nesistengdavau ten ko nors matyt ar girdėt - svarbiausia buvo ši struktūra. Todėl gerbiu knygas, kurios "parodo filmą" net nepaisant šio įpročio (kaip ŽV); o kartais tyčia stengiuosi kuo geriau viską įsivaizduot.

Bet be statistinių tyrimų nieko nepasakysim...
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG

Vartotojo avataras
The Thunder Being
Girdėjo apie Žiedą
PranešimaiCOLON 26
UžsiregistravoCOLON 07 Bir 2005, 19:00

#6 Standartinė The Thunder Being » 11 Bir 2005, 20:49

keista, bet man dar nera teke skaityt knygu, rasytu pagal filmus. taciau vis delto pilnai tikiu, kad ten nieko gero. negalima gerai parasyt knygos pagal filma arba sukurt filmo pagal knyga, nes visvien tai niekada neprilygs originaliam kuriniui (=

Vartotojo avataras
Elvyte
Girdėjo apie Žiedą
PranešimaiCOLON 49
UžsiregistravoCOLON 06 Spa 2005, 17:02
MiestasCOLON Lotlorienas

#7 Standartinė Elvyte » 10 Spa 2005, 21:11

Man irgi dar neteko. Bet galbut, jei rasytojas pasistengia dar ka nors ideti savo ir graziai parasyti, tai ir nieko buna. Nors kurti filma pagal knyga, manau, daug idomiau.
The world changed...

Vartotojo avataras
Cormare^
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 225
UžsiregistravoCOLON 30 Gru 2005, 14:46
MiestasCOLON Kūdroj, ant žalio lapo;)

#8 Standartinė Cormare^ » 07 Vas 2006, 20:20

Man knyga nebūtinai turi būti tokia pati kaip ir filmas, be to, filmuose būna iškirptų vietų, tad sunku būtų sukurti knygą, kad ji atitiktų filmą ir užpildytų likusias spragas. Beje, knyga įdomi tada (bent jau man) kai joje aprašomi veikėjų jausmai, smulkiai aprašytos vietovės, o pagal filmą tai padaryti labai sunku. :?
Kvailiausių mircių sarašo viršus: "Paslydimas ant banano žievės; užsimušimas grėblio kotu".

Karolcikas
Girdėjo apie Žiedą ++
PranešimaiCOLON 6
UžsiregistravoCOLON 25 Rgp 2006, 14:31
MiestasCOLON Kaunas

#9 Standartinė Karolcikas » 25 Rgp 2006, 21:47

Knygos:"Matilda" ir "Carlis sokolado fabrike" taip pat nuo filmo... :evil:
Mano gyvenimas-mano reikalas

Indraja
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 5119
CONTACTCOLON

#10 Standartinė Indraja » 26 Rgp 2006, 10:03

Deja, atvirkščiai. Abi to paties autoriaus, Roald Dahl, kuris, beje, numirė prieš "Matildą" (Čarlio pirmas variantas jau seniai buvo).
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG

Vartotojo avataras
Toidas
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 95
UžsiregistravoCOLON 24 Lap 2006, 21:20

#11 Standartinė Toidas » 25 Lap 2006, 20:46

Tik klausimas, ką jūs vadinate vaizdiniu suvokimu? Kai įsivaizduojama knygos herojus, aplinką, kai skaitydamas tarsi viską matai savo akimis, kaio filme? Bet, mano nuomone, taip daug įdomiau skaityti nei tik matant raides. Kiek iki šiol supratau, tai toks dalykas vadinamas vaizduote. Net skaitydamas poeziją, ir tada matau vaizdinius... Tai reiškia, kad esu paveitas kino, ar kaip? Ar jūs kažką kitą turėjot omeny?
[img]http://fantasy.vhost.lt/images/DwarfSlayervsBlackOrc_s.jpg[/img]

Indraja
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 5119
CONTACTCOLON

#12 Standartinė Indraja » 25 Lap 2006, 20:50

Turbūt Starlin turėjo omenyje, kad tai suvokimas "iš vaizdo" - skirtingai nei "iš klausos". Tiesiog jie gali būti - ir būna - nevienodai išlavėję, ir turbūt toli gražu ne tik dėl kino.

Labai prašyčiau Toidą susimažinti parašo aukštį.
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG

Vartotojo avataras
Senasis Gollumas
Žiedų valdovas
PranešimaiCOLON 1618
UžsiregistravoCOLON 15 Bal 2004, 20:15
MiestasCOLON vis ten pat
CONTACTCOLON

#13 Standartinė Senasis Gollumas » 26 Lap 2006, 20:05

Man atrodo, kad knygų rašymas pagal filmus - paprasčiausias "babkių darymas" ir jodinėjimas ant to pačio arklio, pastarajam nugaišus. Kas kita, jai knygos ekranizacija paskatina perskaityti knygą ir palyginti.
- Пап, а Лукьяненко существует ?
- Нет, сынок, это фантастика.

Vartotojo avataras
Nimrodel
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 932
UžsiregistravoCOLON 12 Rgp 2007, 11:41
MiestasCOLON Pilaitė

#14 Standartinė Nimrodel » 16 Rgp 2007, 19:11

Tai tie kurie rašo knygas pagal filmus fantazijos neturi :!:
helou

BUTTON_POST_REPLY