Kas buvo Tomas Bombadilas ?

Heru i Million: J.R.R.Tolkien'o kūryba.
Žinutė
Autorius
Vartotojo avataras
Izengardas
Mūvėjo Žiedą
PranešimaiCOLON 391
UžsiregistravoCOLON 26 Kov 2004, 17:39
MiestasCOLON samanota trobele prie Neries vingio

Kas buvo Tomas Bombadilas ?

#1 Standartinė Izengardas » 08 Kov 2007, 08:11

Tomas Bombadilas - tai ŽV personažas, kuris neįtelpa į jokius rėmus, seniausias Ardos gyventojas, kaip berods sakė Auksauogė "Jis tiesiog yra". Žinau, kad yra prirašyta masė traktatų, referatų ir kitokių mokslinių darbų. Yra teigiančių, kad galbūt Tomas Bombadilas buvo net patsai Eru.
Todėl norėjau paklausti, kai tik perskaitėte "Susitikimas su Tomu Bombadilu", kokį įspūdį jums sukėlė Tomas Bombadilas, ir kas, jūsų nuomone, galėjo būti Tomas Bombadilas?
Soldiers dont die , they just go to hell to regroup !
"The masses have a potentially inexhaustible enthusiasm for socialism" M.D
"Parombinsim kaip džeka !" KPI studentas

Indraja
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 5119
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 17:16
MiestasCOLON Reality: Extended Edition
CONTACTCOLON

#2 Standartinė Indraja » 09 Kov 2007, 20:13

L.geras klausimas. Ir niekaip nepatikėsiu, jog čia niekas neskaitė ŽV :)
AT turėjo omeny skyrių „Tomo Bombadilo namuose“ ar bent jau kaip nors „Svečiuose pas TB“? Susitikimas juk įvyko anksčiau.

Kai pirmąkart skaičiau ŽV pradžią, nežinojau nė apie majus, nė kokio pobūdžio knyga tas ŽV. Pradžia juk buvo kažkas panašaus į „Hobitą“, tik su daug geresniu suspense! Taigi, Bombadilo prigimtis iš pradžių nekėlė išskirtinių klausimų – maža kas tose pasakose gyvena. Svarbiausia, kad Tomas geros širdies. Keistuolis, linksmuolis (JRRT eilės labai patinka, bet TB kalbėsena visgi ne mano skonio), tačiau įtakingas. Kuo toliau, tuo labiau atsikleidžia, kad jis visgi savaip rimtas. Iš pradžių – kalbos apie žolytes, o galiausiai – man ilgam įstrigęs „He knew the dark under the stars when it was fearless“. Scenelė su Žiedu – puiki kulminacija. Skaitytojas jau įpratintas krūpčioti kaskart, kai Žiedas paminimas, o čia – še tau. Štai koks tas normaliai nepakalbantis pokštininkas...

Tuomet tokios mintys nekilo, bet dabar gėriuosi scena kaip tikru Vilties spindulėliu: ne visagalis Žiedas, ne visagalis. Ir koks geras TB humoro jausmas – parodijuoti Saurono akį Žiede, oi...

Dabartine nuomone – majas. Apie Eru parašyta nemažai ir aiškiai: Jis toli.
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG

Vartotojo avataras
pavejui
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 93
UžsiregistravoCOLON 02 Vas 2007, 19:07
CONTACTCOLON

#3 Standartinė pavejui » 09 Kov 2007, 21:22

Klausimas "Kas yra Tomas Bombadilas?" ne vienai tolkinistų kartai neleido miegot ;) netgi mokslinės studijos buvo rašomos (viena iš jų http://tolkien.slimy.com/essays/Bombadil.html )
IMHO Bombadilas yra "Eru atostogose", jei Eru suvoksime kaip esantį visur savo dvasia ir kai kur kūnu. Nemanau, jog Eru būtina įsivaizduoti kaip rūstų senį žila barzda, sėdintį ant debesies kažkur toli ir aukštai - jis davė pradžią "viskam" ir jis nori matyti, kaip tas "viskas" vystosi. Ir betarpiškai džiaugtis tuo "visku".
O kam dabar lengva?
[img]http://img349.imageshack.us/img349/7331/thelordoftheringswm7.gif[/img]

Vartotojo avataras
Lothlorien Leaf
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 198
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 22:33
MiestasCOLON Vilnius
CONTACTCOLON

#4 Standartinė Lothlorien Leaf » 10 Kov 2007, 00:37

Teko girdėti, kad gerb. T. Bombadilas yra majas :) bet jeigu jis majas, tai gal tiesiogiai priklausantis kurios nors valės / kurio nors valos jurisdikcijai? Ar apie tai žinių yra? (LL labai užimta ir neturi kada ieškoti Ardos enciklopedijoje, taigi teiraujasi labiau apsišvietusių už save)

Indraja
Nazgūlė
PranešimaiCOLON 5119
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 17:16
MiestasCOLON Reality: Extended Edition
CONTACTCOLON

#5 Standartinė Indraja » 10 Kov 2007, 10:53

Su augaliukais susijęs, tad Javana artimiausia...

Ė, bet man labai patiko, kad Izis ne šiaip paklausė, ką apie jį manome, bet paklausė apie įspūdžius, kai pirmąkart apie jį perskaitėme ;)
Nai tulya elenelya le
Artanna tienen

Arthoron-Volochonskij-BG

Vartotojo avataras
Mithrandir
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 132
UžsiregistravoCOLON 28 Rgp 2005, 12:59
MiestasCOLON Edinburgh, UK

#6 Standartinė Mithrandir » 10 Kov 2007, 19:02

Tai http://www.glyphweb.com/ARDA/t/tombombadil.html labai neblogai aptarti skirtingi požiūriai ir gerai argumentuoti. Parašyta, kad visi majos būdavo daugiau ar mažiau paveikiami žiedų, o Bombadilas visai neveikiamas.
<a href="http://wesnoth.org/"> Mūšis dėl Vesnoto

Vartotojo avataras
pavejui
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 93
UžsiregistravoCOLON 02 Vas 2007, 19:07
CONTACTCOLON

#7 Standartinė pavejui » 10 Kov 2007, 22:03

Mithrandir rašėCOLON<...>visi majos būdavo daugiau ar mažiau paveikiami žiedų, o Bombadilas visai neveikiamas.
Valas arba pats...? :roll:
Dėl pirmojo įspūdžio - tam tikra prasme įsirašo į bendrą siužetą - vistik išgelbėjo žioplus keliauninkus iš bėdos, tačiau, perskaičius visą ŽV, pats epizodas pasidaro truputį off-line - jį pašalinus, esminis siužetas nenukenčia, tiesiog nuotykis savaime. Nors, galbūt, Tolkino mintimi tai ir turėjo būti Deus ex machina ;)
O kam dabar lengva?
[img]http://img349.imageshack.us/img349/7331/thelordoftheringswm7.gif[/img]

Vartotojo avataras
Lothlorien Leaf
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 198
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 22:33
MiestasCOLON Vilnius
CONTACTCOLON

#8 Standartinė Lothlorien Leaf » 11 Kov 2007, 02:35

tiesą sakant, epizodas su Tomu mane labiausiai žavi štai dėl ko: hobitai tiek daug kraštų apkeliavo, tiek daug pamatė, tačiau keisčiausią padarą sutiko beveik prie pat savo namų slenksčio :lol: man tai atrodo labai tikslus pastebėjimas... būtent taip dažnai ir būna gyvenime :!:

beje... kai pirmą kartą bandžiau skaityti Žiedų valdovą (buvau ankstyvojo amžiaus paauglikė) ir visai nežinojau, kas tai per knyga, perskaičiusi epizodą su Tomu padėjau knygą į šalį :lol: :oops: man viskas pasirodė pernelyg keista.

Vartotojo avataras
Toidas
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 95
UžsiregistravoCOLON 24 Lap 2006, 21:20

#9 Standartinė Toidas » 11 Kov 2007, 16:59

Na, man epizodas su Tomu Bombadilu pasirodė gan keistas, lyg paimtas visai iš kito konteksto ir įkištas į ŽV. Nesužavėjo jis manęs, atvirkščiai. Na, jau seniau buvau skaitęs diskusijų apie jį, kas jis ir t.t., todėl minčių po to skyriaus man apskritai nekilo. :roll:
[img]http://fantasy.vhost.lt/images/DwarfSlayervsBlackOrc_s.jpg[/img]

shlykshtukas
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 846
UžsiregistravoCOLON 04 Spa 2004, 11:19

#10 Standartinė shlykshtukas » 13 Kov 2007, 11:17

Pats Bombadilas nesukėlė visiškai jokio įspūdžio, ir dar norėjau, kad hobitai kuo greičiau nyktų iš to nuobodaus skyriaus ir užsiiminėtų kuo įdomesniu. ;) Vienok pagalvojau apie žiedą - kad, jei kas nors visiškai nieko iš jo nenori, arba bent jau nenori eiti lengviausiu keliu savo svajonėm įgyvendinti, tam žiedas neturi jokios galios.
[size=75]Mes, elfai, nesame rasistai, ir tenepamiršta šito žemesniosios rasės! [/size]
[img]http://img.photobucket.com/albums/v605/shlykshtukas/47.gif[/img]

Vartotojo avataras
Lothlorien Leaf
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 198
UžsiregistravoCOLON 23 Kov 2004, 22:33
MiestasCOLON Vilnius
CONTACTCOLON

#11 Standartinė Lothlorien Leaf » 13 Kov 2007, 19:16

Paknisau JRRT laiškus ir radau kelis sakinius apie senį Tomą, kuriuos galbūt visai į temą būtų pacituoti šioje gijoje (žinau, kad visi seniai žinot ir skaitėt, ir tik aš viena iki šiol nežinojau, bet dabar žinau, ir vat gerai, kad žinau) :p

1937 decemberio 16
(Stanley'ui Unwinui)

(laiške JRRT dar tik svarsto galimybę parašyti "Hobito" tęsinį ir mini Bombadilą kaip savo prieš tris metus "Oksfordo žurnale" išspausdinto eilėraščio "The Adventures of Tom Bombadil" herojų):

"(...) Do you think Tom Bombadil, the spirit of the (vanishing) Oxford and Berkshire countryside, could be made into the hero of a story? Or is he, as I suspect, fully enshrined in the enclosed verses? Still I could enlarge the portrait."

1954 balandžio 25
(Naomi Mitchison)

(šiame po 17 metų rašytame laiške, kaip supratau, JRRT aiškina įvairius keistesnius LOTR aspektus savo smalsiai redaktorei, rašytojai ir draugei) :)

"There is of course a clash between 'literary' technique, and the fascination of elaborating in detail an imaginary mythical Age (mythical, not allegorical: my mind does not work allegorically). As a story, I think it is good that there should be a lot of things unexplained (especially if an explanation actually exists); and I have perhaps from this point of view erred in trying to explain too much, and give too much past history. Many readers have, for instance, rather stuck at the Council of Elrond. And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally)."

Mielai dar pridėčiau ką nors nuo savęs apie TB, bet vėliau 8) (vėl neturiu laiko :cry: )

Vartotojo avataras
Nifredil
Matė Žiedą
PranešimaiCOLON 71
UžsiregistravoCOLON 11 Kov 2007, 21:15
MiestasCOLON Where the heart is

#12 Standartinė Nifredil » 28 Geg 2007, 23:08

Epizodas su Bombadilu pirmąkart skaitant mane sudomino, nes jo nebuvo filme (knygą skaičiau jau po to). Iš pradžių pasirodė tik mielas keistuolis, o labiau į jį dėmesį atkreipiau po Auksauogės žodžių "Jis yra". Scena su Žiedu- IMO, išvis nerealu. Gal šis skyrius ir iškrenta iš konteksto, bet jis yra vienas mano mėgstamiausių visoje knygoje. Daugelį dalykų ŽV stengiuosi išsiaiškinti iki galo, bet kas toks Bombadilas, visiškai negalvoju. Man atrodo, pasaulyje visuomet turi likti paslapčių, nes kitaip pasidarytų nebeįdomu. O Bombadilą, man rodos, net pats Tolkienas norėjo palikti paslaptimi :D
[size=75]Memory shifts in a positive direction with time.[/size]

Vartotojo avataras
Nūmenorietis
Mūvėjo Žiedą
PranešimaiCOLON 264
UžsiregistravoCOLON 21 Rgs 2006, 21:55
MiestasCOLON Negyvenu, stumiu laiką.
CONTACTCOLON

#13 Standartinė Nūmenorietis » 29 Geg 2007, 00:09

Bombadilo nepasirodymas filme mane irgi nuvylė, personažas idomus bei paslaptingas ir mano nuomone, kad ir iškrentantis iš konteksto jis užima svarbia vietą visoje istorijoje. Bombadilas suteikia knygai kažkokia paslaptį bei mistika.
Virtualus svoločius mėgsta Country blues - Delta blues - Jazz blues - Jump blues - Piano blues - Boogie-woogie - Chicago blues - Swamp blues - Texas blues ir kitus regioninius bluzo stilius, kūriuos pabijojo kopinti į parašą, nes būt gavesis labai didelis ir nazgūlai ragų duotų.

Vartotojo avataras
Sidabrinė Plunksna
Lietė Žiedą
PranešimaiCOLON 123
UžsiregistravoCOLON 04 Rgp 2006, 22:42
MiestasCOLON radiacine zona

#14 Standartinė Sidabrinė Plunksna » 30 Geg 2007, 22:44

Kažkodėl manau, kad gerai jog scenos su Bombadilu nebuvo. Nežinia kaip jis ten būtų buvęs pavaizduotas, bet vargu ar taip, kad būtų perteiktas Tolkino sukurtasis.
Kai pirmakart skaičiau ŽV skyrių apie jį norėjau tik perverst, nes jis man pasirodė nykus, "greičiau gi jie keliautų toliau". Kai kitą sykį skaitysių (o taip bus vos tik sulauksiu vasaros) reiks labiau įsiskaityt.

Vartotojo avataras
Nimrodel
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 944
UžsiregistravoCOLON 12 Rgp 2007, 11:41
MiestasCOLON Pilaitė

#15 Standartinė Nimrodel » 14 Rgs 2007, 22:03

Kadangi JRRT buvo religingas, o aš kaip kitoje gijoje parašiau, žiedas sulyginamas su nuodėme, tai Tomas galėtų būti pavaizduotas kaip dievas. Juk žiedas jo neveikia, ir mato, kai Frodas užsidėjo žiedą. Ir miškas yra jo, bet medžiai jam nepavaldūs. Argi tai negalėtų būti palyginimas su dievu? http://www.lksb.lt/forumas/idomu/tema5/ Cia is sito saito
Paskutinį kartą redagavo 1 Nimrodel. Iš viso redaguota 14 kartus.
¯\_(ツ)_/¯

Vartotojo avataras
Elentari
Žiedų valdovas
PranešimaiCOLON 1568
UžsiregistravoCOLON 26 Bir 2005, 04:19
CONTACTCOLON

#16 Standartinė Elentari » 14 Rgs 2007, 22:07

Na, priklausomai, kas tau yra Dievas... Krikščionybėje ne tik Dievas sutvėrėjas, bet visa trejybė. Kai kuriose religijose iš viso tų dievų ne vienas. Tad įdomu, su kokiu būtent lygini. Mažai kas veikia ir, pvz., išminčius, bet jie toli gražu ne dievai. Gal būt Tomas Bombadilas tiesiog gerai pažįsta gyvąjį pasaulį? Dieviškumo čia neįžvelgiu...
---

Vartotojo avataras
Nimrodel
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 944
UžsiregistravoCOLON 12 Rgp 2007, 11:41
MiestasCOLON Pilaitė

#17 Standartinė Nimrodel » 14 Rgs 2007, 22:08

Be juk jis nėra elfas ir taip ilgai gyvena... Na aišku, kaip kam atrodo. Daug prasmių šiame personaže galima įžvelgt.
¯\_(ツ)_/¯

Vartotojo avataras
Elentari
Žiedų valdovas
PranešimaiCOLON 1568
UžsiregistravoCOLON 26 Bir 2005, 04:19
CONTACTCOLON

#18 Standartinė Elentari » 14 Rgs 2007, 22:11

Tai man ir įdomu išgirsti pagrįstą nuomonę. Ilgas gyvenimas - dar ne argumentas. Ar gi dievai paprastai nėra nemirtingi?
---

Vartotojo avataras
Nimrodel
Žiedo nešėjas
PranešimaiCOLON 944
UžsiregistravoCOLON 12 Rgp 2007, 11:41
MiestasCOLON Pilaitė

#19 Standartinė Nimrodel » 14 Rgs 2007, 22:12

Bet juk Elrondas sakė, kiek save atsimenu jis dar ten [ar panašiai]. O apie jo mirtį niekur nėra rašoma.
¯\_(ツ)_/¯

Vartotojo avataras
Elentari
Žiedų valdovas
PranešimaiCOLON 1568
UžsiregistravoCOLON 26 Bir 2005, 04:19
CONTACTCOLON

#20 Standartinė Elentari » 14 Rgs 2007, 22:18

Bet argi knygos pabaigoje visi veikėjai mirė? Daugybė jų gyvena toliau, kaip ir Tomas. Kas žino, ims dar ir pergyvens... :) O tai jau - kaip fantazija kiekvieno sužais.

Matau, kad nuomonės pagrįsti negali, tad tuo diskusiją ir baigiu...
---

BUTTON_POST_REPLY